Zima to niełatwy czas dla wszystkich roślin doniczkowych. W przeciwieństwie do okresu wegetacji, kiedy warunki pogodowe sprzyjają kwitnieniu i wzrostowi, miesiące zimowe wymagają znacznie więcej uwagi i troski. Właściwa pielęgnacja roślin doniczkowych zimą skupia się na kilku podstawowych czynnikach, które są kluczowe i zapewniają równowagę umożliwiającą przetrwanie stanu uśpienia.

Co musisz wiedzieć o pielęgnacji roślin doniczkowych zimą?

Niewłaściwa pielęgnacja roślin doniczkowych zimą, bardzo szybko skutkuje widocznymi efektami, które dostrzeże nawet początkujący ogrodnik. Najczęściej są to żółknięcie liści, więdnięcie, a w rezultacie zamieranie rośliny. Prawdą jest, że jesień i zima to najtrudniejszy okres dla wszystkich roślin domowych, ponieważ muszą przebywać w bardzo niekorzystnych warunkach. Zmniejszone nasłonecznienie, suche powietrze, ogrzewanie oraz chłodne przeciągi to tylko niektóre z nich.

Jednak rośliny doniczkowe to nie tylko typowe gatunki wewnętrzne, ale również wszystkie, które w okresie wegetacji ozdabiają tarasy i balkony. Im także należy zapewnić odpowiednie warunki do przetrwania chłodniejszych miesięcy.

Czy istnieje zatem magiczny sposób aby ułatwić roślinom doniczkowym przetrwanie w dobrej kondycji do wiosny i uniknięcie utraty ulubionych roślin?

Poniżej kilka istotnych kwestii, o których należy wiedzieć, aby bezpiecznie przezimować niemal wszystkie gatunki roślin doniczkowych.

Promienie słoneczne na wagę złota

Kiedy dzień staje się krótszy, a słońce nie dociera do mieszkania z taką intensywnością jak wiosną i latem, należy zadbać o optymalne nasłonecznienie roślin doniczkowych. W tym celu należy ustawić kwiaty jak najbliżej okna, pamiętając jednocześnie, by wybrane miejsce na było narażone na chłodne przeciągi oraz bezpośrednią bliskość grzejnika. Dobrym sposobem jest również przecieranie liści z zalegającego kurzu, blokującego promienie słoneczne, a w przypadku gatunków drobnych – letnich prysznicach.

Podlewanie roślin doniczkowych jesienią i zimą

W okresie zimowym ograniczamy podlewanie wszelkich roślin doniczkowych. Najważniejszą praktyką jest, by nie dopuścić do stale wilgotnego podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest zraszanie roślin, natomiast ziemia pomiędzy kolejnymi podlewaniami powinna delikatnie przeschnąć.

Nawożenie roślin doniczkowych zimą

Jeśli chodzi o nawożenie roślin doniczkowych zimą, jest to czynnik uzależniony od kondycji danego egzemplarza. Generalnie panuje zasada, iż zimą należy maksymalnie ograniczyć nawożenie, jednak nie ulega wątpliwości, że okres ten sprzyja atakowaniu słabszych roślin przez szkodniki, np. przędziorki i czerwce. Aby zabezpieczyć rośliny warto rozważyć zakup delikatnych nawozów, dopasowanych do potrzeb uprawianego gatunku.

W sklepie internetowym Florexpol można kupić nawozy rozpuszczane w wodzie lub nawozy o przedłużonym działaniu, w postaci chusteczek, koreczków lub patyczków. Zawsze przed wyborem odpowiedniego preparatu należy sprawdzić, czy jest odpowiedni do stosowania w okresie zimowym.

Co ważne, w przypadku niektórych gatunków, np. pelargonii i fuksji, należy zupełnie zrezygnować z nawożenia zimą, podlewać sporadycznie i przenieść w chłodniejsze miejsce. Warunki te pozwolą przetrwać roślinom, by na wiosnę mogły ponownie ukwiecać parapety, balkony i tarasy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ