Alergia na mleko to jedna z najczęściej występujących w alergii pokarmowych u ludzi. Ściślej mówiąc jest to alergia na białka mleka krowiego. Zazwyczaj pojawia się ona u niemowląt oraz małych dzieci, ale jej występowanie może pojawić się również u dorosłych. Alergia na mleko zazwyczaj pojawia się z objawami takimi jak ból brzucha, biegunka czy wysypka skórna. Leczenie tego typu schorzenia sprowadza się przede wszystkim do wyeliminowania z diety tego składnika, lub wypracowanie tolerancji układu immunologicznego. Czym dokładnie jest alergia na mleko? Kiedy się pojawia? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/alergia-na-mleko-czesta-u-dzieci-mozliwa-u-doroslych/ 

Alergia na mleko – czym jest? 

Krowie mleko jest to źródło około 20 do 30 białek, które są w stanie uczulać. Zazwyczaj są to dwie frakcje Białek – kazeina oraz białko serwatkowe. Takie składniki nie tracą właściwości alergizujących, nawet kiedy poddawane są obróbkom termicznym takich jak odgrzewanie czy pasteryzacja. Pierwszy kontakt wprowadzenia do organizmu mleka krowiego rozpoczyna się podczas rozszerzania diety niemowlęcia i to właśnie wtedy może dojść do pojawienia się alergii. 

Alergia na mleko – kiedy się pojawia? 

Alergia na mleko nie musi rozwijać się u każdej osoby. Istnieją czynniki, które zwiększają czynniki takiego rozwoju i są to przede wszystkim występowanie w rodzinie alergii na białka mleka krowiego. 

Poza predyspozycjami genetycznymi alergia na mleko dotyka do 5% niemowląt i rozwija się w efekcie pierwszego kontaktu niedojrzałego układu immunologicznego z alergenami mleka krowiego mogą towarzyszyć inne rodzaje mleka – koziego czy owczego. W niektórych przypadkach może wystąpić również alergię na wołowinę. Wiąże się ona z mechanizmem alergii krzyżowej. 

Objawy, które pojawiają się przy alergii na mleko 

Alergia na białka mleka pojawia się przede wszystkim z objawami ze strony układu pokarmowego. Wówczas możemy zauważyć bóle brzucha, kolki, biegunki, wymioty, ludności oraz świąd w jamie ustnej. Alergii na mleko nie towarzyszą jedynie objawy wynikające ze strony układu pokarmowego. Mogą pojawić się również czynniki ze strony układu oddechowego czy czynniki skórne. 

Alergia na mleko może pojawiać się również pod postacią kataru, kichania, duszności oraz chrypki. Czasami mogą wystąpić objawy takie jak zaczerwienienie i pieczenie spojówek, łzawienie oczu, świąd, rumień, pokrzywka czy obrzęk naczynioruchowy. 

Zobacz też: http://www.umalgosi.pl/co-moze-oznaczac-bol-kregoslupa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ