Kuchenny pochłaniacz zapachów tym różni się od okapu, że działa w systemie zamkniętym. Nie wymaga podłączania do odrębnego i samodzielnego systemu wentylacji, więc możemy go zainstalować także w kuchni w bloku. Dostępny jest jednak w kilku różnych modelach. Który sprawdzi się w naszym mieszkaniu i dlaczego?

Okap podszafkowy

Okap podszafkowy to bardzo popularny rodzaj pochłaniacza powietrza. Jest atrakcyjny cenowo, więc nie wydamy na niego zbyt wiele. Pozwala na zainstalowanie bezpośrednio pod szafką znajdującą się nad kuchenką, co sprawi, że nie zabierze dodatkowego miejsca. To aspekt niezwykle ważny w niewielkiej kuchni w bloku, gdzie meble często robione są na wymiar i jedna szafka stoi ściśle przy drugiej.

Jeśli mamy więcej miejsca, okap podszafkowy zainstalujemy na ścianie – może stanowić odrębny element. Jest wąski i elegancki. Korzysta się z niego równie łatwo, co z innych rodzajów okapów kuchennych. Taki pochłaniacz kuchenny wybrać możemy do małej kuchni jeszcze z jednego powodu: jego wydajność jest niższa względem innym modeli, więc w dużym pomieszczeniu nie sprawdzi się tak dobrze.

Okap kominowy

Okap kominowy

To model przeznaczony do instalacji samodzielnej. Jest dość duży, więc zajmuje więcej miejsca od podszafkowego. Stanowi ozdobę kuchni, z uwagi na co należy dobrać go do koloru i stylu mebli bądź sprzętu kuchennego. Umiejscowiony nad kuchenką świetnie będzie zbierał cząsteczki tłuszczu wydzielane podczas gotowania oraz pochłaniał intensywne zapachy.

Inną nazwą okapu kominowego jest okap przyścienny – to określenie wskazuje już nie na budowę, ale położenie. Poza tradycyjną prostą budową spotkamy pochłaniacze rustykalne, idealne do pomieszczeń urządzonych w stylu starodawnym i ludowym.

Okap wyspowy

Pochłaniacz wyspowy na pierwszy rzut oka może pomylić się z kominowym. Oba urządzenia łączy budowa: podstawa połączona z rurą odprowadzającą, jednak okapy wyspowe montuje się na suficie i w związku z tym mogą pojawić się w dowolnym miejscu kuchni. Swą nazwę biorą od tego, że najczęściej spotyka się je właśnie nad płytą grzewczą zainstalowaną na wyspie.

Te urządzenia są najbardziej zaawansowane, a w związku z tym również najdroższe. Nadają się do kuchni o większych rozmiarach lub połączonych z salonem.

Okap do zabudowy

Okapy do zabudowy to cała grupa produktów. Składają się z mechanizmu teleskopowego, dzięki któremu mogą być wysuwane wraz z „szufladą”. Co ważne, w szafce, w której zostają zamontowane, wciąż można trzymać naczynia czy garnki, więc nie zabierają wiele miejsca. Są wydajniejsze od okapów podszafkowych.

Okap typu wkład

Okap typu wkład

Na końcu prezentujemy alternatywę dla okapu do zabudowy teleskopowego – wkład. Montuje się go w dolnej części szafki. Od modelu teleskopowego różni go brak wyciąganej listwy zwiększającej powierzchnię pochłaniającą intensywne zapachy w kuchni. Cechuje go niższa wydajność.

Który okap wybrać?

Podsumujmy więc zdobytą wiedzę. Wybór okapu kuchennego jest uzależniony m.in. od tego, jak duża jest nasza kuchnia i gdzie chcemy go zamontować. Na ścianie sprawdzą się okap podszafkowy i kominowy, nad wyspą zaś wyspowy. Miejsce zaoszczędzimy dzięki okapowi do zabudowy teleskopowemu lub wkładowi.

Z uwagi na wydajność najlepsze są okapy wyspowe, kominowe i do zabudowy teleskopowe. Dalej stoją podszafkowe i wkłady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ