Kudzu można obecnie kupić w wielu sklepach – między innymi w punktach zielarskich i aptekach. Co stoi za jego popularnością? Dlaczego warto stosować tę roślinę? Pora poznać jej dobroczynne dla organizmu właściwości.
Charakterystyka rośliny kudzu
Kudzu to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Zalety jej stosowania doceniono już dawno, bowiem medycyna chińska używa jej od lat w swoich terapiach. Jednak stosunkowo niedawno kudzu stał się popularny na tyle, by zostać stałym elementem wielu domowych szafek. Obecnie można kupić wiele preparatów, których głównym składnikiem jest właśnie opornik (bo tak też nazywa się kudzu). Najczęściej stosuje się tabletki lub kapsułki, proszek lub nalewki alkoholowe. Warto wiedzieć o tym, że w fitoterapii za cenne uważa się liście i korzeń rośliny.
Kudzu właściwości – jakie schorzenia łagodzi?
Korzeń kudzu (ma mocniejsze działanie niż liście) stosuje się w wielu przypadłościach – zarówno tych mało uciążliwych, jak i bardziej zaawansowanych. Wspomaga leczenie grypy i przeziębienia, łagodzi objawy cukrzycy, obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także niweluje symptomy pojawiające się podczas menopauzy. Dzięki zażywaniu kudzu panie mogą liczyć między innymi na zmniejszenie zawrotów głowy i uderzeń gorąca w tym wymagającym dla nich czasie. Roślina może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania chorób serca oraz łagodzić nieprzyjemne objawy żołądkowo-jelitowe i symptomy alergii.
To wszystko sprawia, że roślinę (w dowolnej formie) warto mieć w swojej domowej naturalnej apteczce.
Wspomagacz leczenia uzależnień? Korzeń kudzu a alkohol
Od niedawna mówi się także o kudzu w kontekście wspomagania leczenia problemów z alkoholem. Udowodniono, że stosowanie tej rośliny hamuje przyswajanie etylenu oraz ogranicza wystąpienie zatrucia alkoholowego. Dzięki takim właściwościom można zmniejszyć ilość wypijanych trunków aż o 40%.
Czy każdy może stosować kudzu? Jakie są skutki uboczne przyjmowania go?
Choć kudzu właściwości ma wiele i pomaga zwalczyć sporo schorzeń, warto stosować go zgodnie z zaleceniami i wziąć pod uwagę możliwe skutki uboczne. U niektórych mogą wystąpić nudności i świąd skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania rośliny jest ciąża i karmienie piersią.