Pracodawca ma prawo zakupić alkomaty elektrochemiczne i wykorzystać je do badania trzeźwości swoich pracowników. Badanie będzie możliwe, jeśli pracownik wyrazi na to zgodę. Z pewnością osoby trzeźwe nigdy nie odmówią i na prośbę pracodawcy wykonają dmuchnięcie do alkoholometru.

W jakie alkomaty wyposażyć zakład pracy?

Alkomat z atestem gwarantuje wiarygodność pomiarów. Producent posługując się numerem atestu zaświadcza tym samym, że jego produkt jest niezawodny. W przypadku, gdyby były wątpliwości co do przeprowadzonego testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, oskarżony pracownik o nietrzeźwość może zażądać badania krwi. Wynik laboratoryjny powinien tutaj zakończyć spór.

Atestowane mierniki trzeźwości powinny mieć możliwość wymiany ustników. Dzięki temu będzie można zakupić niewielką ilość alkotesterów. W małych zakładach pracy wystarczą 2 sztuki. Należy pamiętać o tym, że przyrządy te działają na baterie, zatem warto mieć w zapasie komplet baterii, aby zawsze urządzenie było gotowe do użycia. Już sam fakt, że na zapleczu są alkometry, mobilizuje pracujących w zakładzie osób, aby przychodzić do pracy bez oznak wypicia alkoholu.

Co zrobić, gdy pracownik odmawia dmuchania w alkoholometr?

Posiadanie elektrochemicznego alkotestera nie pomoże w badaniu trzeźwości, jeżeli pracownik odmówi współpracy i nie dmuchnie w balonik. Jeżeli widać, że robotnik jest na rauszu, czuć od niego alkoholowe wyziewy, mamy prawo zadzwonić po policję. Ten organ państwowy ma możliwość przebadania delikwenta bez jego zgody.

Pijany pracobiorca obniża swoją produktywność i jakość wykonania powierzonych mu zadań. Naraża zatem pracodawcę na straty. Istnieje także obawa, że z powodu swojej nietrzeźwości może dojść do wypadku.

Dlatego dbanie o trzeźwy personel jest koniecznością. Tylko odpowiedzialni robotnicy są w stanie budować dobry wizerunek firmy, w której są zatrudnieni.

Atestowane alkometry nie tylko do wykrywania pijanych pracowników

Badanie alkoholometrem zataczającej się osoby może uratować jej życie. Zdarza się, że np. nastąpi nagły spadek cukru we krwi albo coś się wydarzy z zawirowaniem ciśnienia i pracownik zacznie mieć chwiejny krok.

Dzięki testerowi alkoholowemu po wykazaniu braku obecności promili w wydychanym powietrzu w porę będzie można udzielić pracownikowi pomocy medycznej. Dlatego pracodawca powinien bez obaw postarać się o zakup czułych alkometrów i zadbać o swój biznes oraz o zdrowie i życie ludzi dla niego pracujących.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ