Smartfon z aparatem fotograficznym nie wydaje się niczym niezwykłym. Nawet najsłabsze urządzenia posiadają możliwość robienia zdjęć. Jednak, chociaż przywykliśmy do tej funkcji, to nie cieszymy się nią aż tak długo. Rewolucja rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy Samsung przedstawił model telefonu SCH-V220. Umożliwiał on wykonywanie zdjęć w rozdzielczości zaledwie 0,35 MPix. Dodatkowo była mocno ograniczona ilość fotografii. Można było wykonać jedynie 20 zdjęć, potem należało oczyścić pamięć telefonu. Natomiast pierwsze smartfony zaczęły pojawiać się od 2007 roku. Ówczesny iPhone posiadał kamerę o rozdzielczości zaledwie 2 Mpix. Oczywiście w porównaniu z dniem dzisiejszym opisane parametry nie robią wrażenia, wydają się wręcz groteskowo niskie. Teraz nasze podpięte do chmury smartfony umożliwiają wykonanie niemal nieograniczonej liczby fotografii, a jakość zdjęć w porównaniu nawet do roku 2007 szokuje.

To właśnie gwałtowny postęp technologiczny sprawił, że wykonujemy coraz więcej zdjęć, częścią dzielimy się ze znajomymi na serwisach społecznościowych, jednak o zdecydowanej większości wykonanych fotografii zapominamy. Z pewnością w swojej kolekcji, posiadamy szczególnie udane ujęcia, które mają dla nas większą wartość. Na pewno dobrym pomysłem na ocalenie zdjęć przed zapomnieniem jest zmiana cyfrowych plików w papierowe fotografie.

zdjęcia ze smartfona

Czy zdjęcia ze smartfona nadają się do wywołania?

Pierwsze smartfony wykonywały zdjęcia o rozdzielczości zaledwie kilku Mpix, wywoływanie takich fotografii właściwie mijało się z celem. Zdjęcia takie źle się prezentowały nawet w niewielkich standardowych formatach, takich jak 9 x 13, czy 10 x 15. Oczywiście, teraz kiedy nasze smartfony dysponują nieporównywalnie większą matrycą, powyższy problem nas nie dotyczy. Jeżeli zdjęcie jest poprawnie wykonane, to bez obaw o niską jakość możemy je wywołać we wszystkich popularnych formatach. Jeżeli jednak chcemy zamówić powiększenia lub zdjęcia w dużych rozmiarach, to należy sprawdzić, czy nasz smartfon zapisuje pliki w odpowiedniej rozdzielczości. Przykładowo zdjęcie 20 x 30 powinno mieć rozdzielczość 3072 × 2304 pikseli\cm. Oczywiście przy większych formatach rozdzielczość powinna być jeszcze wyższa. Z pewnością wysokiej klasy smartfony, takie jak Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G, czy Apple iPhone 12 Pro Max  nie będą miały z tym problemów, jednak zdjęcia z budżetowych urządzeń niekoniecznie nadadzą się do wywoływania zdjęć XXL.

Dodatkowym atutem wykonywania zdjęć smartfonem jest łatwość w przesłaniu plików do wywołania. Wystarczy wejść na stronę www naszego ulubionego fotolabu i skorzystać z webowej aplikacji. Po przesłaniu plików będziemy musieli określić ilość, rozmiar odbitek oraz rodzaj papieru fotograficznego. Po opłaceniu usługi wystarczy tylko czekać na przesyłkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ