Panele podłogowe to wyrób z drewna, z którego powstają różnorodne płyty – wiórowe, pilśniowe, stolarskie i sklejki. Płyty sprasowane na grubość od 6 do 10 mm, są cięte na paski w standardowych wymiarach tj. na długość od 80 do 220 cm i szerokość od 13 do 21 cm. Tak przygotowane płyty wykorzystuje się głównie do trwałego i efektownego pokrycia betonu na posadzce.

Podłoga to najczęściej użytkowana powierzchnia w pomieszczeniu, ponieważ codzienne po niej chodzimy w różnego rodzaju obuwiu, stawiamy na niej większość przedmiotów od mebli po inne urządzenia oraz upadają na nią różne przedmioty i bywa, że rozlewają się płyny. Musi więc być wykonana z materiałów o wysokiej jakości, odpornych na działanie wyżej wymienionych czynników zewnętrznych. A panele podłogowe doskonale spełniają taką rolę, i dodatkowo posiadają również wiele właściwości dekoracyjnych.

Z powodzeniem mogą być zastosowane praktycznie wszędzie – w domu, mieszkaniu, biurze, zakładzie pracy, w halach, sklepach, restauracjach, urzędach, hotelach i innych obiektach. W każdym pomieszczeniu – w kuchni, przedpokoju, pokoju czy sypialni. Jedyne pomieszczenia, w którym nie jest to zalecane to łazienka, która ze względu na istniejącą dużą wilgotność może prowadzić do odkształcania się paneli.

Dobry panel podłogowy

Na obecnym rynku budowlanym istnieje kilka rodzajów paneli podłogowych. Te zwykłe laminowane –  impregnowane specjalnymi żywicami, bambusowe – antyalergiczne, które można malować na różne kolory oraz panele naturalne z fornirem z drzew egzotycznych, charakteryzujące się luksusem i ciepłem podczas chodzenia.

W większości panele imitują kolory drewna lub kamienia. Wszystkie są przyjazne dla środowiska, a przy niektórych modelach można zastosować ogrzewanie podłogowe. Montaż paneli jest dosyć prosty, i z powodzeniem ułożymy je sami, bez angażowania osób trzecich. W odróżnieniu od położenia parkietu jest to sposób znacznie tańszy, dużo łatwiejszy do utrzymania w czystości, a także nie wymagający przeprowadzania co jakiś czas żadnych konserwacji.

Nowoczesne panele podłogowe

Do zamontowania paneli podstawą jest czyste, suche i równe podłoże. Specjalna folia paroizolacyjna ułożona pod panelami, stanowić będzie odpowiednie zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Następnie układa się podkład zapewniający trwałość i akustyczną izolację, a  na końcu panele podłogowe.

Metodą „na sucho”, zakładane na styk, w kierunku od wejścia do pomieszczenia, równolegle z kierunkiem wpadających przez okno promieni słonecznych i w kilkumilimetrowej odległości od ścian, po to by zostawić miejsce na wykończenie listwami przypodłogowymi i narożnikami. Dzięki temu podłoga wygląda bardzo efektownie i estetycznie.

Przy wyborze paneli podłogowych postawmy na wysoką jakość materiałów. Może cena ich będzie trochę wyższa, ale najważniejsze jest by produkt służył nam przez wiele miesięcy i dawał gwarancje trwałości tzn. nie ścierał się, nie rysował, nie tracił koloru, nie wgniatał się, i żeby był wyciszeniem i amortyzatorem jednocześnie. W tym celu zwróćmy uwagę przede wszystkim na grubość paneli i klasę ścieralności.

Podłogi panelowe

Ścieralność oznaczana jest symbolem AC i liczbami od 1 do 5, rzadziej 6 i 7, choć też bywają. Im wyższa cyfra, tym ścieralność paneli jest mniejsza. Do pomieszczeń mieszkalnych silnie eksploatowanych i w niektórych obiektach użyteczności publicznej zaleca się zastosowanie paneli z symbolem AC 4, gdyż niska ścieralność pozwala na poruszanie się w obuwiu twardym, natomiast wyższa klasa typu AC 5 stosowana jest głównie w dużych obiektach intensywnie użytkowanych tj. w zakładach pracy, na halach i we wszelkich urzędach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ