Od wieków jest uznawana za napój magiczny. Pobudza, dodaje energii, pięknie pachnie i fantastycznie smakuje. Kawa. Przez wielu uznawana za napój idealny lekko gorzki, z możliwością picia jej w postaci czarnej, z mlekiem, słodkiej, gorzkiej z syropami – ilość możliwości jest niezliczona. Dzięki temu, że możliwości dodatków są tak nieograniczone znajduje wielbicieli w każdym zakątku świata, wśród ludzi w różnym wieku. Nie bez powodu udoskonala się stale jej parzenie. Powstał m.in. ekspres do kawy, imbryki, zaparzarki i wiele innych sprzętów.

Jednak czy kawa jest faktycznie taka wspaniała i idealna? Oczywiście, jak wszystko, kawa ma nie tylko wielbicieli, ale także swoich sceptyków. Warto zatem zapoznać się z rodzajami a także z najpowszechniejszymi wadami i zaletami picia kawy.

Rodzaje kawy

Wiele osób zadaje sobie pytanie jaka kawa jest najlepsza i prawdopodobnie uzyskamy tyle odpowiedzi ile osób o to zapytamy. Warto zatem zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami kawy:

kawa po turecku – czyli parzona w kubku, zalewa się mielone ziarna kawy wrzątkiem i pije z osadem

mocca – jest to kawa parzona w klasyczny sposób a następnie ponownie gotowana

– espresso – podawana w małych filiżankach parzona przez ekspres do kawy, tak zwany ekspres ciśnieniowy

cappuccino – to espresso z warstwą spienionego mleka – tak zwana kawa z pianką

kawa ekspresowa – podobnie jak espresso wykonywana w ekspresie do kawy ale w ekspresie przelewowym

kawa latte – kawa rozpuszczalna, bądź ekspresowa podawana z dużą ilością spienionego mleka oraz ze smakowymi syropami

Zalety kawy

Smakosze kawy niezależnie czy będzie to kawa parzona czy z ekspresu do kawy będą zawsze wymieniać jej zalety.

Do największej zalety należy zaliczyć oczywiście pobudzenie. Za ten czynnik odpowiedzialna jest zawarta w kawie kofeina. Również ona jest odpowiedzialna za odpowiedni przepływ krwi oraz zwiększenie ciśnienia krwi.

Ogromną zaletą kawy pitej w rozsądnych ilościach jest zapobieganie kamicy nerkowej. Po wypiciu kawy człowiek czuje się szczęśliwszy za co odpowiada uwalniająca się podczas jej picia serotonina. Wśród wielu zalet kawy jest także wzmocnienie funkcji poznawczych, wzmocnienie procesu myślowego, więcej energii.

Dużym plusem jest także działanie moczopędne, które pomaga zachować pęcherz moczowy w zdrowiu.

Wady kawy

Kawa jednak ma nie tylko zalety, ale także niestety wiele wad. Zdecydowanie jest odradzana kobietą w ciąży. Jeśli wcześniej zaraz po wstaniu włączałaś ekspres do kawy teraz możesz o tym zapomnieć. Ponadto jest odradzana dzieciom. Zawiera zbyt wiele substancji drażniących, może potęgować mdłości a kofeina może nawet uszkadzać płód.

Ponadto kawa może powodować niestrawności, bóle żołądka i uczucie ciężkości na wątrobie. Dzieje się tak zwłaszcza przy spożywaniu więcej niż 5 kaw dziennie.

Dodatkowo kawa, zwłaszcza czarna lub z ekspresu do kawy wypłukuje magnez i wapń z organizmu.

Może powodować szybsze bicie serca, zwiększone ciśnienie krwi a nawet zawał, przez co jest odradzana osobom z chorobą wieńcową i po przebytych zawałach i udarze.

Oczywiście wszystko jest dla ludzi, zwłaszcza kawa, ale warto pamiętać o umiarze, gdyż w przypadku kawy, co za dużo to nie zdrowo, nabiera dosłownego znaczenia.

Po najlepsze ekspresy do kawy zapraszamy na https://beardedcoffee.pl/pol_m_Ekspresy-do-kawy-157.html.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ