Jeśli w naszym poddanym badaniom moczu pojawi się zawartość białka wyższa niż dziesięć mg/dl, można mówić o białkomoczu. Jeśli chodzi o ścisłość, białko w moczu u dorosłego człowieka w ogóle nie powinno się pojawić. Jeśli już się pojawi,  konieczna jest bardzo szybka reakcja oraz poddanie pacjenta dodatkowym, szczegółowym badaniom, mającym na celu wyeliminowanie lub potwierdzenie innych, często bardzo poważnych schorzeń, z którymi trzeba podjąć natychmiastową walkę. W pierwszej kolejności powtórne pobranie próbki moczu może być związane z prawdopodobieństwem nieprawidłowego pobrania materiału do zbadania. Białkomocz nie daje żadnych wyraźnych objawów, najczęściej jest więc wykrywany podczas rutynowych kontrolnych badan lub podczas ujawnienia się wyraźnego braku odpowiedniej ilości białka  w organizmie.  Same objawy będą się różnić w zależności od tego, jakiego rodzaju białka zaczyna brakować w organizmie, a który pojawia się w moczu.

Co oznacza pojawienie się w moczu białka?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli w naszym moczu nie zostanie znaleziony żaden ślad białka, nie oznacza to, że nasz organizm w ogóle do nie wydala – jednak ta ilość jest na tyle znikoma, wynosi bowiem około 100 mg na dwadzieścia cztery godziny, że w badaniach taka ilość w ogóle nie zostanie wykryta. Jeśli zaś w nadaniach dobowych białka w moczu będzie sto pięćdziesiąt mg , testy laboratoryjne powiadomią o tym i zachęcą do zrobienia kolejnych, wykluczających czy potwierdzających następne tezy oraz teorie na temat powodu pojawienia się go w moczu. Nie zawsze jednak pojawienie się białka w moczu musi od razu oznaczać bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Czasem białkomocz pojawi się, kiedy na przykład przemarzniemy, kiedy będziemy po zbyt dużym dla nas wysiłku fizycznym, kreśli nasz organizm w jakiś sposób będzie rozchwiany, jeśli żyjemy w stresie lub mamy na przykład gorączkę.  Często białko pojawia się w wynikach badań kobiet ciężarnych. W tym przypadku konieczne jest wykonanie kolejnego badania, już w normalnych warunkach, w których białko w moczu nie powinno się pokazać. Jeśli będzie inaczej, należy udać się do specjalisty, który ustali faktyczną przyczynę.

co oznacza białkomocz czyli białko w moczu

Jakie są inne powody białkomoczu?

Powodów może być znacznie więcej, niż tylko te najbardziej prozaiczne. Białkomocz jest wyznacznikiem pojawienia się w organizmie niepokojących chorób, często bardzo trudnych do wykrycia. Na liście tych najczęściej pojawiających się chorób znajdują się na przykład  różnorodne schorzenia nerek, ale także hipoglikemia,  cukrzyca, zapalenie wątroby na tle wirusowym, amyloidoza, choroby układu krążenia orz choroby mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, białaczka, toczeń, szpiczak mnogi, anemia sierpowata, sarkoidoza, zakażenie HIV oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Często powodem tego schorzenia jest też zespół nerczycowy, będący poważnym powikłaniem po  chorobach układ oddechowego, wywołanych przez wirusa.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ