„Film powinien wstrząsnąć najpierw całym światem, a potem do samego końca trzymać w napięciu”. Tak według znanego reżysera Alfreda Hitchcocka ma wygląd dobry film. Patrząc na karierę jego dzieł, bezbłędnie stosował się do swojej zasady.

Na początku było..

Z każdą dekadą film się zmieniał. Zaczynano od prostych obrazów bez dźwięków, w których co najwyżej można było dialogi czytać z ruchu warg, czy domyślać się na podstawie napisów dołączonych do filmu. Często napisy nie były wyświetlane równo z klatkami co niekiedy dawało komiczny efekt. Kolejnym krokiem było narodzenie muzyki filmowej. Podkład muzyczny dostosowany do scen jakie leciały na ekranie najczęściej robili go pianiści. Sceny w tych filmach przywodzą nam obecnie na myśl bardziej teatr niż kino. Co do poruszanych tematów to największa popularnością cieszyły się komedie. Nawet dziś Charlie Chaplin potrafi rozśmieszyć widzów. 

Drugi krok

Po dodaniu do filmu dźwięku i dialogów, kolejną ewolucją wartą zapisania w kinie jest film rysunkowy. Animacje zostały skierowane do najmłodszego pokolenia. Wtedy zaczął też swoją karierę Walt Disney. Do dziś filmy animowane wychodzące z tej wytwórni cieszą się popularnością.

Drugi gracz

Oczywiście nie obyło się i bez kontrowersji oraz wykorzystania kina do własnych celów przez państwa socjalistyczne. Szczególnie dobrze to wykorzystało byłe ZSRR, urabiając w swoich filmach opinię publiczną i „dając jej zajęcie” poprzez kinematografie „rewolucyjną”. Nie znaczy to, że dziś także nie jest to porzucony środek opiniotwórczy.

Kolejne etapy

Wraz z zastosowaniem efektów specjalnych na szeroką skalę w „Star Wars” wyważono kolejne drzwi. Mimo proroctw zapewniających o wielkiej klapie, film stały się hitem, a obecnie noszą miano klasyki tego typu produkcji. Społeczeństwo było gotowe na coś nowego. Kiedy inni filmowcy zauważyli jak się sprzedały niesamowite historie, postacie i kreacje, rzucili się na ten typ filmów. Wraz z coraz szerszym kręgiem jakie w kinie zataczały efekty zaczęto wprowadzać doń nowe technologie.

Efekty dziś

Zastanawiające jak czarodziejskie sztuczki pozaziemskie moce potrafią ściągnąć do kina tłumy ludzi. Bardzo dobrze to widać na produkcjach Marvela. Fani nadprzyrodzonych mocy ze zniecierpliwieniem czekają na kolejne odsłony hiperbolicznego świata. Sprawdzając repertuary kin we Wrocławiu, okazuje się, że znaczna jego część to są właśnie filmy z dużą ilością efektów. Oczywiście wartka akcja oraz fantastyczni bohaterowie na ekranie mają wzięcie.

Obecnie w kinie mamy ogromny repertuar filmów i każdy może znaleźć coś dla siebie. Od romantycznych komedii o miłości i zdradzie kończącej się happy endem po drastyczne obrazy ze światka mafii. Tak samo jak w kinie z lat 40, tych.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ