Osoby zainteresowane pracą jako opiekun osób starszym muszą posiadać takie cechy jak empatia, wyrozumiałość oraz cierpliwość. Do pozytywnych aspektów tej pracy należy satysfakcja ze sprawowania opieki oraz poczucie sensu i oczywiście wysokie zarobki jakie daje nam praca w opiece osób starszych w Niemczech.

Jak wygląda praca w opiece w Niemczech?

Obowiązki osoby, która opiekuje się osobami starszymi są zazwyczaj bardzo podobne do siebie, ale w dużym stopniu jest ona uzależniona od stanu zdrowia podopiecznego. Taki typowy dzień zaczyna się od porannej toalety. Zazwyczaj tylko asystuje się podczas kąpieli. Natomiast jeśli mamy do czynienia z osobami chorymi, które leżą w łóżku musimy je umyć i ubrać w łóżku. Bardzo często do seniorów przychodzi pielęgniarka lub pielęgniarz z niemieckiej służby zdrowia. Taka osoba zajmuje się rozdzieleniem leków oraz wykonaniem zastrzyków. W dalszej kolejności należy przygotować śniadanie i wspólnie zjeść je z osobą, którą się zajmujemy. Prawie zawsze opiekunka zajmuje się na co dzień robieniem zakupów oraz sprzątaniem, które zazwyczaj robi tuż po śniadaniu. Podczas nieobecności opiekun może zająć się czytaniem, oglądaniem telewizji lub po prostu odpocząć. W okolicach popołudnia opiekunka zajmuje się przygotowywaniem obiadu, a następnie podaje obiad seniorowi.

Praca opiekunki osób starszych wymaga od opiekuna o regularnym podawaniu płynów seniorom i nie doprowadzenia do odwodnienia swojego podopiecznego. Tuż po posiłku osoby starsze zazwyczaj odpoczywają robiąc sobie drzemkę lub zajmują się swoim hobby. To zazwyczaj jest też czas na odwiedziny przez kogoś bliskiego, który dotrzymuje mu towarzystwa. Natomiast opiekun zazwyczaj w tym czasie może na chwilę zrobić sobie przerwę. W okolicach godziny 18 czy 19 przygotowywana jest kolacja, a następnie wspieramy seniora w czynnościach związanych z wieczorną toaletą. Gdy nasz podopieczny kładzie się spać do łóżka, opiekun zazwyczaj ma już wolne. Jest to idealny moment by zadzwonić do najbliższych lub naszych przyjaciół.

Zazwyczaj w nocy senior może wymagać pomocy na przykład podczas korzystania z toalety. Opiekując się osobami starszymi niezbędna jest regularność oraz stały rytm dnia. Nasza przewidywalność sprawia, że senior ma poczucie bezpieczeństwa. Na rynku jest wiele oferty pracy Niemcy. Warto też zdawać sobie sprawę czego nie należy robić jako opiekun osób starszych. Zabronione jest wykonywanie czynności, które wykonuje zawodowa pielęgniarka jak robienie zastrzyków rozdzielanie leków, czy ingerowanie w powłoki skórne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ