Zarządzanie przedsiębiorstwem to niestety bardzo skomplikowany oraz czasochłonny proces. W tym samym czasie należy koordynować wiele działań i czuwać nad wszystkim.

Jak działa system ERP?

Nie ma większego znaczenia w jakiej branży działa firma, najważniejsze jest i tak sprawne wykorzystywanie zasobów. Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie to ograniczenie marnotrawstwa zasobów czasowych oraz środków finansowych. Obecnie mamy do dyspozycji wiele narzędzi, które znacząco ułatwiają to zadanie.

Warty uwagi jest przede wszystkim system ERP, co w języku angielskim oznacza Enterprise Resources Planning. Najprościej mówiąc jest to oprogramowanie przeznaczone bezpośrednio do zarządzania przedsiębiorstwem. Głównym zadaniem systemu jest zautomatyzowanie wszystkich procesów zachodzących w firmie. Dzięki temu będzie można sprawnie i szybko wykorzystywać wszystkie dostępne zasoby.

Bazy danych

Z reguły wszystkie dane firmy znajdują się w ogromnej bazie danych, dlatego dostęp do nich nie jest szczególnie skomplikowany. Sytuacja się komplikuje, gdy trzeba coś znaleźć. W systemie ERP powinny się znaleźć dane z działu księgowości, logistyki oraz marketingu.

Warto dodać, że na podstawie tego systemu będą później działać wszyscy pracownicy. Obsługa oprogramowania nie jest szczególnie skomplikowana, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Takie oprogramowanie łączy w sobie wiele aplikacji, które w normalnych warunkach używane są oddzielnie.

Zalety stosowania systemu ERP

Można jednak zaoszczędzić bardzo dużo czasu, jeżeli właściwie wykorzystamy taką integrację. Nie trzeba się też przełączać między programami w celu uzyskania określonych informacji. Komunikacja pomiędzy działami również przebiega bezproblemowo w systemie ERP. System ERP mógł zostać stworzony dzięki wysoko rozwiniętej technologii informatycznej.

Już po zakończeniu II wojny światowej znane były pierwsze pierwowzory tego oprogramowania. Były to systemy analogiczne MRP, czyli Material Resources Planning. Ich wydajność niestety nie była zbyt wysoka, ponieważ dostępne komputery nie miały zbyt dużej mocy obliczeniowej. Obecnie dzięki oprogramowaniu człowiek nie jest już potrzebny na każdym etapie produkcji. Komputery skutecznie wykonują większość procesów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ