Studia dziennikarskie są od lat bardzo obleganym kierunkiem. Wiele osób już od wczesnych lat marzy o pracy w mediach. Z pewnością jest to obszar bardzo rozbudowany, który wymaga odpowiednich kompetencji. Chciałbyś móc przeprowadzać wywiady oraz zdobywać rozgłos przez artykuły na pierwszych stronach gazet? Być może chciałbyś stanąć przed kamerą i relacjonować wydarzenie lub przedstawiać wiadomości? Przekonaj się w jaki sposób zostać dziennikarzem! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-dziennikarzem/ 

Czy do wykonywania zawodu dziennikarza potrzebny jest wykształcenie kierunkowe? 

Sporo osób, które marzy o karierze dziennikarze jest przekonana, że do wykonywania takiego zawodu niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Okazuje się, że nie jest to prawda. Żeby zostać dziennikarzem nie musimy spełniać żadnych kryteriów formalnych. Progi wejścia do zawodu są bardzo niskie. Ze względu na ogromną konkurencję, warto jednak rozwijać swoje umiejętności oraz poszerzać kompetencje. Dlatego tak wiele osób decyduje się na studia kierunkowe, podczas których poznaje tajniki tego zawodu, pozwalające w późniejszym czasie wybrać odpowiednią specjalizacje. 

Wybór specjalizacji jest ważny 

Kiedy zależy nam na pracy jako dziennikarz, musimy wybrać sobie niszę, w której będziemy działać. Ważne, żeby być specjalistą w dziedzinie, na temat której będziemy się wypowiadać lub pisać. Dlatego warto podjąć na przykład dodatkowe studia, które pomogą zabłysnąć nam w świecie mediów. Będąc dziennikarzem wiszącym o dietetyce lub prowadzącym programy kulinarne czy audycje radiowe dotyczące kuchni, z pewnością potrzebne nam będą kompetencje, których należy się nauczyć. 

Czym powinien cechować się dziennikarz? 

Osoba, która chce podjąć pracę w karierze dziennikarza powinna być przede wszystkim otwarta na ludzi i ciekawa świata. W zasadzie musi być to specjalista w każdej dziedzinie, bo nigdy nie wiadomo, o czym przyjdzie nam opowiadać przed kamerą lub pisać artykuł. Istotna jest też umiejętność retorycznego tłumaczenia skomplikowanych rzeczy. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy naukowcami, a informacje przekazujemy do jak największej grupy osób. Naszym zadaniem jest więc wyjaśnienie często trudnych spraw w bardzo prosty sposób. 

Ważna umiejętnością jest też zdolność odróżniania rzeczy ważnych od błahych, a także umiejętność odróżniania prawdy od fałszu czy opinii od faktu. Są to podstawowe kompetencje dziennikarskie, które pozwolą nam zaistnieć w świecie mediów. W tej pracy ważna jest również umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów. Przydaje się ona, kiedy będziemy chcieli zdobywać istotne informacje kropka warto więc mieć znajomych w różnych miejscach, bo nigdy nie wiadomo kiedy przydadzą się takie znajomości. 

Na co trzeba przygotować się przed podjęciem kariery? 

Przed podjęciem pracy musimy być świadomi tego, że zawód dziennikarza to praca w ciągłym ruchu. Cały czas będziemy obracać się w sercu najgorętszych wydarzeń. Nie ominie nas również ośmiogodzinna praca w biurze. Oczywiście wszystko zależy od specjalizacji, którą podejmiemy. 

Zobacz też: http://www.umalgosi.pl/nauczyciel-jak-nim-zostac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ