Obszar powierzchni płaskiej, takiej jak np. podłoga w pokoju, wielkość działki, wyrażamy w wartości metrów kwadratowych.
Najłatwiejszą sytuacja jest wtedy, kiedy jest to powierzchnia o kształcie podstawowym, takim jak kwadrat, prostokąt, trójkąt, romb, trapez lub koło.
Mając do czynienia z taką regularną powierzchnią, jedyne, co może sprawić nam problem, to pozyskanie dokładnych wymiarów powierzchni. Wymierzenie na przykład prostokątnego pokoju nie musi być trudne, kiedy mamy do dyspozycji zwykłą miarkę budowlaną. Większy kłopot może nam sprawić precyzyjne określenie wymiarów dużej hali. Warto wtedy skorzystać z bardziej specjalistycznych przyrządów.
Gdy wymiary powierzchni, której pole określamy, są już znane, wystarczy skorzystać z geometrycznych wzorów na pole danej figury. Na przykład w kwadracie i prostokącie jest to pomnożenie przez siebie długości boków, w trójkącie to połowa iloczynu boku i jego wysokości, w rombie to iloczyn boku i wysokości. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią o kształcie trapezu dodamy dwa jego równoległe boki i pomnożymy wynik przez połowę wysokości pomiędzy nimi. W przypadku powierzchni o kształcie koła pomnożymy kwadrat promienia koła przez liczbę Pi.
Sprawa komplikuje się w przypadku powierzchni o kształcie nieregularnym, wtedy nie ma możliwości jednoznacznie nazwać figury, jaka określa nasz teren. Taki obrót sprawy może spowodować pewien dyskomfort, gdy zastanawiamy się jak obliczyć metry kwadratowe takiej powierzchni. Jednak i tutaj znajdzie się rozwiązanie.
W przypadku skomplikowanego obszaru dobrze, żebyśmy postarali się podzielić go na mniejsze części. Takie części powinny być już oparte na konkretnych figurach podstawowych. Nie trudno chyba wyobrazić sobie salę, pokój, czy mieszkanie, których kształt to suma n.p. prostokąta i kwadratu. Spotykane są też inne kombinacje figur, jak prostokąt plus kwadrat, kwadrat plus półokrąg, możliwości jest wiele.
Kiedy mamy już do dyspozycji figury podstawowe, wyliczamy pola tych elementów. Określając ostateczne metry kwadratowe takiego złożonego pomieszczenia, dodajemy do siebie poszczególne wyniki.

www.zapasczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ