W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się tak zwana dieta samuraja. Mianem tym określa się jadłospis inspirowany sposobem odżywiania się japońskich wojowników. Dla kogo przeznaczona jest taka dieta? Na czym polega? Jakie daje efekty? Odpowiedź — poniżej.
Kto może przejść na dietę samuraja?
Dieta samuraja stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla osób lubiących intensywny wysiłek fizyczny lub regularnie trenujących daną dyscyplinę sportową. Jadłospis tego typu ustalany jest w pełni indywidualnie, w zależności od rodzaju treningów oraz stylu życia. Na taką dietę z powodzeniem przejść mogą również wszyscy ci, którzy chcą zredukować masę ciała. Aby jadłospis ten był skuteczny, wymagana jest aktywność fizyczna. W przeciwnym wypadku, nadwyżki energii zostaną zgromadzone w formie tkanki tłuszczowej.
Jakie są przeciwwskazania do przejścia na dietę samuraja? Zrezygnować powinny z niej osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz jelita cienkiego, alergie pokarmowe, chorobę wrzodową oraz wszystkie te, które borykają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Jak wygląda dieta samuraja?
Dieta samuraja bazuje na naturalnych, możliwie jak najmniej przetworzonych, wysokiej jakości produktach ze sprawdzonych źródeł. Jej bazę stanowi mięso, ryby, jajka, ryż, warzywa, owoce oraz oliwa z oliwek. Dodatkowo, znaleźć może się tutaj również kasza jaglana, orzechy, nasiona, olej kokosowy oraz mąka kasztanowa. Skład oraz kaloryczność posiłków dopasowywana jest do planu dnia danej osoby, regularności i intensywności treningów oraz osobistych potrzeb.
W diecie samuraja zaleca się trenowanie na czczo i spożywanie węglowodanów na drugie śniadania. Posiłki powinny być mniejsze w pierwszej połowie dnia, a większe — w drugiej. Odżywki białkowe są tutaj dopuszczalne, pod warunkiem, że są to wyroby bezpieczne i przebadane.
Produktami zabronionymi w diecie samuraja są: przetworzona żywność, pszenica i produkty ją zawierające, rośliny strączkowe, suszone owoce, soki oraz napoje owocowe i alkohol.
Jak wygląda przykładowy jadłospis z diety samuraja? Na śniadanie je się tutaj na przykład jajecznicę z warzywami, na drugie śniadanie — filet z piersi z kurczaka, ziemniaki i surówkę, na obiad — krem z białych warzyw, na podwieczorek — gulasz wieprzowy z kaszą gryczaną i ogórkami kiszonymi, a na kolację — paprykę faszerowaną ryżem i mięsem wołowym.
Jakich efektów można spodziewać się po przejściu na dietę samuraja?
Dieta samuraja pozwala schudnąć od 1 —2 kilogramów tygodniowo, pod warunkiem, że towarzyszyć będzie jej aktywność fizyczna. Uzyskane efekty są trwałe, a to ze względu na fakt, iż nie zakłada ona ograniczenia ilości spożywanych kalorii. Jadłospis samuraja pozwala na budowanie tkanki mięśniowej spalającej zbędne kalorie nawet podczas wypoczynku czy snu. Gwarancją sukcesu jest tutaj regularna obserwacja organizmu i kontrola, które składniki diety przyczyniają się do osiągnięcia wyznaczonych celów, a które to utrudniają.
Chcąc przejść na dietę samuraja, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w cateringu dietetycznym. Ich oferty porównać można wchodząc na stronę https://dietly.pl.