Emeryci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, bez limitu mogą dorabiać do swojej emerytury. Pewne ograniczenia zostały jednak wprowadzone w przypadku osób przebywających na rencie lub wcześniejszej emeryturze. Warto wiedzieć, jakie są w takich przypadkach ograniczenia finansowe.

Co trzy miesiące zmienia się w Polsce wysokość kwot, które wpływają na zmniejszenie świadczeń z ZUS. Mowa tutaj o marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu każdego roku. W przypadku, jeśli zostanie przekroczone 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, następuje zmniejszenie wysokości świadczenia. Z zawieszeniem mamy do czynienia przy przekroczeniu 130 proc.

To, jak dużo mogą dorobić renciści i emeryci jest ustalane w oparciu o kwotę przeciętnego wynagrodzenia. Ogłasza je GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny. Ostatni komunikat dotyczący przeciętnego wynagrodzenia donosi, że w trzecim kwartale 2018 wyniosło ono 4580,20 zł. W związku z tym zostały obliczone limity zarobków dla rencistów i emerytów, które obowiązują do 28 lutego 2019 roku.

Ile można dorobić do renty? Warto wiedzieć, że zarobki do 3206,10 zł brutto nie sprawią, że pozyskiwane świadczenie zostanie zmniejszone. Jeśli jednak przekroczą tę kwotę, renta lub emerytura może zostać zmniejszona. W sytuacji, kiedy miesięczne dochody będą wyższe niż 5954,30 zł brutto, świadczenie będzie zawieszone.

Co ma wpływ na to, że ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenia? Najważniejszym czynnikiem jest dochód z działalności, z jakiej są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Wynikają one z umowy zlecenia, umowy o pracę czy z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli emeryt lub rencista mają umowę o dzieło, mogą tak naprawdę dorabiać bez ograniczeń, ponieważ ten typ umowy jest wolny od składek.

ZUS nie zmniejszy ani nie zawiesi świadczeń w sytuacji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub uzyskania przychodów w sytuacji prawa do częściowej emerytury. Na pełną wysokość świadczeń mogą również liczyć inwalidzi wojenni, którzy pobierają rentę, jak również osoby uzyskujące rentę rodzinną po nich.

www.kmhs.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uprawiać zioła?
Następny artykułIle zarabia prawnik?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ