Pewnie chciałbyś by twój pies potrafił wykonywać proste polecenia takie jak podawanie łapy czy aportowanie. Okazuje się, że nie trzeba wcale korzystać z pomocy profesjonalnych trenerów by nauczyć swojego pupila prostych sztuczek. Co zatem należy wiedzieć na temat szkolenia psa?
Jak zacząć?
Prawie każdemu właścicielowi zależy na tym by jego pies reagował na komendy. Niestety mało kto wie jak się do tego zabrać. Jest to dość trudne zadanie wymagające cierpliwości oraz sporej ilości czasu.
W momencie, gdy stajemy się opiekunem małego szczeniaka trzeba nadać mu imię. Powinno być ono proste i krótkie, najlepiej dwusylabowe. Pies musi się do niego przyzwyczaić, więc należy go używać jak najczęściej. Wyjątkiem jest tu czas szkolenia, ponieważ nasz czworonóg może skojarzyć imię z wydawanymi komendami.
Proces szkolenia powinien obejmować różne dziedziny życia, takie jak: spacery, spanie czy zabawa. Należy przy tym pamiętać, że psy mają bardzo różne charaktery, więc to co jednemu przychodzi z łatwością w przypadku drugiego może zająć o wiele więcej czasu. Powodzenie lub niepowodzenie tresury w ogromnym stopniu uzależnione jest od determinacji oraz konsekwencji właściciela.
Każde prawidłowo wykonane polecenie powinno być nagrodzone smakołykiem. W przypadku małych psów można wykorzystać na przykład przysmaki Royal Canin Junior, które nie tylko są smaczne ale również zdrowe.
O czym należy pamiętać?
Przyglądając się z boku tresurze, mogłoby się wydawać, że psy rozumieją co się do nich mówi. Nie jest to jednak prawdą, psy jedynie reagują na ton głosu właściciela.
W czasie szkolenia zawsze należy mieć przy sobie smakołyki by móc nagrodzić psa za każde dobrze wykonane zadanie. Nagroda motywuje go do dalszej pracy.
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór przysmaków. Muszą być one niewielki by pies mógł je zjeść szybko i natychmiast ponownie skoncentrować się na zadaniu. Wielu profesjonalnych trenerów jako nagrody wykorzystuje mięsne kostki nadziewane drobiem lub wołowiną. Psy bardzo lubią także ciasteczka waniliowe lub paszteciki.
Szkolenie psa powinno odbywać się w ściśle wyznaczonych godzinach. Tresowanie psa zbyt rzadko na przykład raz w tygodniu nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wiele komend musi być postarzonych nawet kilkadziesiąt razy, zanim zwierzę zacznie na nie prawidłowo reagować.
Dużym błędem jest podnoszenie głosu w czasie tresury. Krzyk może być przyczyną agresywnego zachowania psa lub zniechęcić go do dalszej pracy.