Toksyna botulinowa jak większość aktywnych substancji chemicznych może być silną trucizną lub przywracającym zdrowie lekiem. Wszystko zależy od dawki, stężenia i rodzaju substancji. Rozróżnia się kilka rodzajów toksyny botulinowej, z których jedne wykorzystywane są w medycynie inne w weterynarii lub w innych celach.

Toksyna w przyrodzie jest wytwarzana w glebie, osadach dna morskiego oraz w niewłaściwie przechowywanych konserwach. W końcu lat siedemdziesiątych XX amerykańscy lekarze jako pierwsi zastosowali toksynę botulinową w leczeniu zeza, a następnie w neurologii i medycynie estetycznej.

Na użytek w praktyce medycznej jest ona produkowana z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczona i pakowana próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach, co czyni jej zastosowanie w pełni bezpiecznym. Stosuje się ją w schorzeniach charakteryzujących się nadmiernym nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Pod nazwą Botoks stosuje się ją w medycynie estetycznej jako środek przeciw zmarszczkom.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej toksyna botulinowa stosowana jest do usuwania zmarszczek mimicznych i zapobiegania tworzeniu się nowych. Zabieg miejscowego wstrzykiwania botoksu z użyciem cienkiej igły oczyszczonym miejscu trwa kilkanaście minut. Toksyna botulinowa jest dozowana poprzez wstrzyknięcie w ściśle określony mięsień. Zablokowane zostaje przesyłanie bodźców z zakończeń nerwowych do mięśni, które stają się rozluźnione, skóra wygładza się a zmarszczki ulegają spłyceniu. Efekt działania botoksu utrzymuje się ok. pół roku. Zabieg można powtarzać wielokrotnie, ale z rozsądkiem i pod kontrolą lekarza.

Najlepsze efekty daje zastosowanie botoksu do niwelowania kurzych łapek, czyli zmarszczek przy zewnętrznych kącikach oczu, zmarszczek pomiędzy brwiami i zmarszczek na czole poprzecznych i pionowych między łukami brwi, zmarszczek nad górną wargą i na szyi oraz podnoszenia kącików ust. W Polsce zaczęto stosować botulinę dopiero w 1996 roku. Wieloletnie doświadczenia kliniczne potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa likwiduje nadmierną potliwość

Nadmierna potliwość jest przypadłością utrudniającą życie osobiste i zawodowe. Specyfika działania toksyny botulinowej została wykorzystana do szybkiego i długotrwałego usuwania nadmiernej potliwości.

Wstrzykiwanie za pomocą cienkiej igły toksyny w okolicy gruczołów potowych pach jest prawie bezbolesne, jednak na życzenie można go przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie nadmiernej potliwości stóp i dłoni ze względu na bolesność wymaga krótkotrwałego znieczulenia anestezjologicznego. Cała procedura trwa kilkanaście minut i można wrócić do codziennych zajęć. Zabieg hamuje prawie całkowicie wydzielanie potu na okres 6 do 9 miesięcy.  Zabieg można powtórzyć.

Gdzie wykonuje się zabiegi z użyciem toksyny botulinowej

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa zabiegi medyczne poprawiające wygląd i dające lepsze samopoczucie zyskują coraz większą popularność. Coraz więcej placówek medycznych wprowadza do swojej oferty zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, wykonywane są w nowoczesnym sprzętem, w centrach medycznych jak przykładowo Scanmed S.A.: https://scanmed.pl/medycyna-estetyczna-krakow/uslugi/toksyna-botulinowa-botox.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ