Zaburzenia kostne w obrębie stopy mogą mieć charakter nabyty, czyli deformacje spowodowane są wadami postawy, nadwagą, czy niewłaściwym obuwiem. Drugim rodzajem są wady wrodzone stopy, wynikające z nieprawidłowości pojawiających się już w okresie płodowym. To właśnie im się dziś przyjrzymy.
Deformacje wrodzone
Do najpopularniejszych deformacji wrodzonych należą:
– stopa płaska, charakteryzuję się obniżeniem łuków podłużnych. Wada ta jest widoczna od razu po narodzinach i nasila się z wiekiem. Schorzenie występuje rzadko, jest trudne do wyleczenia i czasami nawraca mimo podjętego leczenia.
Taki typ stopy przyczynia się do ograniczenia ruchomości stopy. U osób dorosłych następstwem są modzele, które pojawiają się na przodostopiu. Często sprawiające dużo bólu. Leczenie zachowawcze polega na zastosowaniu opatrunków gipsowych, wkładek ortopedycznych, czy wprowadzenie ćwiczeń redresyjnych. Jeżeli to nie pomaga, konieczne jest leczenie operacyjne.
– stopa wydrążona, polega na nadmiernym wysklepieniu podłużnych łuków stopy. Wada występuję zazwyczaj w obu stopach jednocześnie. We wczesnym stadium polega na noszeniu obuwia ze sztywną podeszwą i paskiem dociskającym łuk podłużny oraz na ćwiczeniach mięśni stopy. Jeżeli to nie przynosi efektów, należy wykonać operację.
– stopa końsko-szpotawa, to zniekształcenie stawu skokowego oraz stawów w obrębie śródstopia. Charakteryzuję się końskim ustawieniem, czyli podeszwowym zgięciem stopy oraz szpotawością, czyli odwróceniem stopy. Zazwyczaj wada ta występuje u chłopców. Leczenie polega na wdrożeniu ćwiczeń korekcyjnych, gipsowaniu kończyn. Bardzo ważne jest żeby zacząć leczenie jak najwcześniej, aby uniknąć utrwalenia wady. Ponieważ wtedy będzie bardzo ciężko ją usunąć. W ostateczności wchodzi również w grę operacja.
– przywiedzione przodostopie, najmniej widoczna wada wrodzona zaraz po urodzeniu. Zaczynamy ją zauważać dopiero jak dziecko zaczyna chodzić, polega na ustawianiu stóp do wewnątrz. W początkowej fazie można wyprowadzić to ćwiczeniami i opatrunkiem gipsowym. Jeżeli wada będzie już utrwalona, a ćwiczenia nie mają sensu, należy wykonać operacje.
– stopa piętowa, schorzenie to polega na grzbietowym zgięciu stopy w stawie skokowym. W wielu przypadkach wada ta cofa się samoistnie, z chwilą gdy dziecko zaczyna chodzić i wzmocnieniu ulegają mięśnie łydki, pociągające piętę ku górze. Jeżeli wada sama się nie cofnie, pomocne będą ćwiczenia oraz zastosowanie gipsu, lub szyny odwróconej St. Germaina. W niektórych przypadkach potrzebna jest pomoc chirurga.