Zaczynasz swoją przygodę z jogą i chcesz kupić potrzebne akcesoria? Oglądasz maty do jogi i zastanawiasz się, jaką wybrać? Tak naprawdę, to nic trudnego, o ile wiesz, na co zwracać uwagę.

Na początek kilka wskazówek

  • Pośpiech nie jest dobrym doradcą, także w przypadku wyboru maty i innych akcesoriów do jogi. Każdy model maty jest inny, więc warto na spokojnie trochę poczytać o poszczególnych rodzajach mat, popytać znajomych, którzy ćwiczą jogę i mogą coś podpowiedzieć. Pamiętajmy przy tym, że to, co będzie idealne dla jednej osoby niekoniecznie musi być dobre dla drugiej. Mamy różne wymagania i ważny jest nawet stopień zaawansowania w praktykowaniu jogi.
  • Niezbyt dobrym pomysłem wydaje się kupowanie maty w szkole jogi, gdzie uczęszczamy na zajęcia. Przede wszystkim przepłacimy, ponieważ w sklepach internetowych, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html znajdziemy maty w niższych cenach. Ponadto, nigdy nie mamy pewności, że otrzymamy matę idealnie dopasowaną do siebie, a nie taką, która akurat zalega w magazynie.
  • Wybierajmy raczej maty przyjazne środowisku. Joga to również styl życia i kwestie ochrony przyrody powinny nas w pełni dotyczyć. Maty do jogi z naturalnego kauczuku czy TPE charakteryzują się biodegradowalnością, natomiast uważać należy przy matach z PVC. Owszem, niektóre podlegają recyklingowi, ale dotyczy to tylko tych z wyższej półki cenowej i na pewno dobrze taką informację sprawdzić. Utylizacja gorszej jakości PVC praktycznie nie jest możliwa ze względu na ilość różnego rodzaju domieszek i to szkodliwych dla środowiska. Z kolei spalanie PVC powoduje uwolnienie niezwykle toksycznych furanów, dioksyn, związków bromu i metali ciężkich.
  • Pamiętajmy, że o matę trzeba dbać. To nie tylko kwestia higieny, ale także utrzymania maty w dobrym stanie. Po każdym użyciu należy ją przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką i zwinąć dopiero po całkowitym wysuszeniu. Od czasu do czasu warto również wyczyścić matę specjalnym sprayem do czyszczenia mat albo wodą z octem czy też delikatnym detergentem. Jeżeli do takiej mikstury dodamy kilka kropel naturalnego olejku eterycznego, to mata będzie ładnie pachnieć, a poza tym niektóre olejki działają bakteriobójczo.

Co jest szczególnie istotne przy wyborze maty do jogi?

Kilka wskazówek przydatnych przy wyborze maty do jogi
O materiale, z którego mata została wykonana już wspomniano, jednak istotne są również parametry użytkowe, które determinują wygodę korzystania z maty. Należy rozważyć grubość maty, ale także jej szerokość i długość. Cieńsza mata będzie lepszym wyborem, kiedy musimy się z nią często przemieszczać, np. uczęszczamy na zajęcia do szkoły jogi. Grubsza daje większy komfort, dobrze izoluje od podłoża, daje amortyzację, ale jest cięższa i więcej kosztuje. Sprawdza się idealnie w warunkach domowych. Jeżeli chodzi o szerokość maty, to zazwyczaj wystarczy standardowe 60 cm. Mata powinna też być na tyle długa, aby swobodnie się na niej położyć oraz wykonywać wszystkie pozycje.

Ponadto warto jeszcze sprawdzić wytrzymałość maty do jogi, jej walory antypoślizgowe, a także dopasować kolorystycznie do własnego gustu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ