Menopauza jest nieuchronnym, a zarazem bardzo trudnym dla kobiety etapem w życiu. To właśnie w tym czasie w jej organizmie zachodzą istotne zmiany, które mają niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także wygląd. Poza zaburzeniami snu, problemem przybierania na wadze, uderzeniami gorąca i ogólnym spadkiem formy, panie zauważają też zmiany w strukturze skóry, która traci odpowiedni poziom nawilżenia, jędrność oraz elastyczność. Jak radzić sobie z objawami menopauzy na skórze? Podpowiadamy, o jakich kosmetykach, kuracjach i zabiegach warto pomyśleć w tym czasie!

Menopauza a skóra

Postępujący proces starzenia skóry jest niestety nieodłącznym elementem menopauzy. Wbrew pozorom nie chodzi tu jednak wyłącznie o pojawianie się na skórze coraz większej ilości zmarszczek, ale też o dużo głębsze zmiany w strukturze naskórka, który podczas menopauzy ulega procesowi ścieczenia. Oznacza to, że skóra traci swoją pierwotną grubość i gęstość, a niektóre obszary twarzy, np. policzki, mają mniejszą niż dotychczas objętość. Odpowiedzialny za to jest w głównej mierze spadek poziomu estrogenów w organizmie (hormony żeńskie), a także lipidów w skórze, co sprawia, że zmienia się owal twarzy, a skóra staje się przesuszona, osłabiona i mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Menopauza sprawia też, że organizm zaczyna produkować dużo mniejszą ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czyli tych składników, które odpowiadają za utrzymywanie odpowiedniego poziomu jędrności, elastyczności i nawilżenia. Tego typu zmiany w naszym wyglądzie, podczas menopauzy, są naturalnym zjawiskiem, jednak warto uświadomić sobie to, że możemy z nimi walczyć przy pomocy odpowiednich kosmetyków, suplementów lub zabiegów.

Sposoby na menopauzę – kosmetyki poprawiające gęstość skóry i objętość twarzy

Prawidłowa pielęgnacja skóry jest niezmiernie ważna w każdym wieku, jednak szczególne znaczenie ma podczas menopauzy, gdy zaczyna przysparzać różnorodnych problemów. W tym czasie warto wyposażyć się produkty pielęgnacyjne bogate w składniki, które będą w stanie przywrócić twarzy odpowiednią gęstość i elastyczność, np. specjalne koncentraty odżywcze wzbogacone witaminami, olejkami, kwasami czy ekstraktami roślinnymi. Na rynku kosmetycznym znajdziemy też kosmetyki, które zostały przeznaczone specjalnie dla kobiet w okresie menopauzy.

Oznaki menopauzy a kuracja hormonalna

Podczas menopauzy warto też rozważyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, prowadzonej pod kontrolą lekarza. Pozwoli ustabilizować gospodarkę hormonalną, a przy tym poprawi stan naszej skóry i ogólne samopoczucie. Pozytywny wpływ na nasz organizm może mieć także przyjmowanie dodatkowej suplementacji w postaci odpowiednich preparatów witaminowych, np. z dodatkiem selenu i witaminy E, czyli składników o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwdziałających wolnym rodnikom.  

Wolumetria twarzy i wypełnianie policzków kwasem hialuronowym

Prawidłową pielęgnację, terapię hormonalną i dodatkową suplementację możemy dodatkowo uzupełnić zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, które pozwolą poprawić owal twarzy, a także poziom nawilżenia i ujędrnienia. Zabiegiem, na który bardzo często zgłaszają się kobiety w okresie menopauzy, jest wolumetria policzków, którą rekomendują specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie. Zabieg polega na nieinwazyjnym podniesieniu policzków przy pomocy kwasu hialuronowego. Kwas, wstrzyknięty w głębokie warstwy skóry, powoduje natychmiastowy efekt liftingu, stymulując skórę do dalszej i samodzielnej odbudowy. Dzięki niemu skóra staje się bardziej nawilżona, odżywiona i świetlista, a twarz pełniejsza. Przeciwdziałać menopauzie możemy jednak również przy pomocy laseroterapii, nici liftingujących, ultradźwięków czy mezoterapii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ