Palety wykorzystywane są w dzisiejszych czasach powszechnie – przede wszystkim w transporcie towarów. Produkty są też na nich przechowywane w magazynach, a często również służą jako miejsce ekspozycji w dużych sklepach. Tradycyjnie wykonuje się je z drewna, ale coraz częściej zastępują je palety plastikowe. Mają one kilka zalet, z którymi warto zapoznać się nieco bliżej.
Europalety plastikowe są lekkie i wytrzymałe
Przede wszystkim Palety plastikowe cechują się o wiele większą trwałością niż ich drewniane odpowiedniki. Plastikowe palety są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, ale również o wiele bardziej odporne na działanie szkodliwych substancji. Ważna jest również ich niewrażliwość na działanie wody. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w wielu przedsiębiorstwach nadmiar palet czasowo przechowuje się na zewnątrz. Palety z tworzyw sztucznych są przy tym lżejsze od wykonanych z drewna.
Koszt transportu europalet plastikowych jest niższy
Waga palet plastikowych ma ogromne znaczenie. Nader często transportowane są same palety – na przykład do zakładów produkcyjnych, w których umieszczany jest na nich towar. Mniejsza waga pojedynczej palety przekłada się na zauważalną różnicę w wadze całego transportu. Wbrew pozorom ma to większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. W dłuższej perspektywie nawet niewielka oszczędność paliwa może przynieść spore oszczędności.
Plastikowe palety łatwo można czyścić i dezynfekować
Palety wykonane z tworzyw sztucznych można o wiele łatwiej czyścić i dezynfekować niż palety drewniane. Wiąże się to oczywiście z faktem, że plastik jest znacznie mniej porowaty niż drewno. Dlatego też palety tego rodzaju znajdują zastosowanie w transporcie i przechowywaniu towarów potrzebujących szczególnie higienicznych warunków jak mięso, nabiał, lekarstwa i kosmetyki.
Palety plastikowe są ekologiczne
Często słyszy się, że plastik jest nieekologiczny. Jednak europalety plastikowe są tak naprawdę o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż drewniane. Przede wszystkim ich trwałość przekłada się na to, że nie muszą być często wymieniane. Palety wykonane z drewna często nasączane są szkodliwymi substancjami chemicznymi, które sprawiają, że ich utylizacja jest znacznie trudniejsza.