Skrawanie metalu jest jednym z podstawowych rodzajów możliwej obróbki tego materiału. Najczęściej wykorzystywane są to tego specjalne urządzenia, jakimi są tokarki. Precyzyjne nadawanie kawałkom metalu odpowiednich kształtów jest niezbędne, by elementy te mogły być wykorzystane choćby w maszynach czy samochodach.

Tokarka do metalu

Urządzeniem umożliwiającym szybkie i precyzyjne obrabianie materiałów o powierzchni obrotowej jest tokarka. Urządzenie to wprawiając przedmiot w ruch, umożliwia operatorowi nadanie mu odpowiedniego wymiaru i kształtu.

Na rynku znaleźć można najróżniejsze tokarki umożliwiające skuteczną pracę nie tylko z metalem, ale choćby i z drewnem. W zależności od potrzeb każdy znajdzie odpowiadające urządzenie.

Jaką tokarkę wybrać?

W przypadku dużych przedsiębiorstw dużym zainteresowaniem cieszą się automatyczne tokarki CNC. Tokarka taka umożliwia zminimalizowanie odpadu do granic możliwości. Przebieg obróbki materiału przebiega bez obecności człowieka. Wystarczy, że operator wpisze konkretne parametry, wówczas tokarka automatycznie wykona zadanie.

W przypadku mniejszych zakładów specjalizujących się w pracy z metalem znakomicie sprawdzi się tokarka uniwersalna. Umożliwia ona wykonanie różnych czynności takich jak choćby gwintowanie czy frezowanie. Dodatkowo Tokarka uniwersalna umożliwia ustawienie dowolnego kąta. Dlatego znakomicie sprawdza się w produkcji jednostkowej elementów wymagających ciągłej zmiany ustawień.

Obrabianie materiału za pomocą tokarek

Odpowiednie kształtowanie elementów metalowych przy pomocy tokarek stało się wręcz niezbędne. Wykonanie choćby wałów korbowych wykorzystywanych w samochodach nie byłoby możliwe bez tokarki. Nic więc dziwnego, że urządzenia te są niezbędne.

Proces obrabiania materiału zaczyna się w momencie zamocowania kawałka metalu w specjalnych szczękach tokarki oraz ustawienia odpowiedniego kąta skrawania. Wówczas ma miejsce pierwszy etap obróbki, czyli obróbka zgrubna. Ma ona na celu usunięcie zbędnego materiału.

Gdy produkt otrzymuje już wielkość zbliżoną do tej docelowej, następuje kolejny etap, jakim jest obróbka kształtująca. Jej zadaniem jest nadanie produktowi ostatecznego kształtu. Następnie ma miejsce ostatni etap toczenia, a mianowicie obróbka wykańczająca. Podczas ostatniego etapu możliwe jest naniesienie ewentualnych poprawek. Po tym etapie otrzymuje się produkt końcowy.

Tokarki umożliwiają bardzo precyzyjną pracę z różnymi materiałami. Warto jednak pamiętać, że oprócz samego urządzenia często niezbędne są dodatkowe narzędzia takie jak specjalne wiertła czy noże. Odpowiednio dobrana tokarka musi również generować odpowiednią prędkość obrotową. Wówczas możliwa jest dokładna obróbka najróżniejszych elementów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ