Okres przedświąteczny dla wielu z nas ma słodko-gorzki smak. Z jednej strony cieszymy się z nadchodzących świąt i związanej z nimi magicznej, rodzinnej atmosfery, z drugiej – jesteśmy niezwykle zabiegani i ciągle stresujemy się, że zabraknie nam czasu, żeby wszystko przygotować. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych aspektów przedświątecznego rozgardiaszu, warto już kilka tygodni wcześniej zaplanować świąteczne menu i zastanowić się, które potrawy wigilijne możesz przygotować z wyprzedzeniem. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nasz krótki poradnik na pewno ci pomoże!

  1. tygodnie do świąt – marynowane ryby i ciasto na piernik

Konkretne przygotowania do wigilijnej wieczerzy możesz rozpocząć już miesiąc przed nią – szczególnie jeśli zależy ci na tym, by była naprawdę tradycyjna. Zamierzasz w tym roku upiec prawdziwy staropolski piernik? Zagnieć ciasto już teraz – potrzebuje ono bowiem czasu, by dojrzeć. Z tak dużym wyprzedzeniem możesz też przygotować marynowane ryby w zalewie octowej. Nie zepsują się, a wręcz przeciwnie: wszystkie składniki dobrze się przenikną i stworzą razem pełną kompozycję smakową.

  1. tygodnie do świąt – uszka i pierogi

Niektóre tradycyjne potrawy wigilijne okazują się dosyć czasochłonne i mało kto potrafi tak ułożyć przedświąteczny harmonogram, by przyrządzić je tuż przed wigilią. Do takich dań można zaliczyć pierogi z kapustą i grzybami oraz uszka do barszczu – przygotowanie farszu, zagniecenie i rozwałkowanie ciasta, lepienie pierogów, a potem gotowanie ich może zająć dobrych kilka godzin. Dlatego też – jeśli tylko masz miejsce w zamrażarce – warto przygotować je, ugotować i zamrozić w jeden z przedświątecznych weekendów, nawet na 3 tygodnie przed świętami. W dzień wigilii wystarczy je rozmrozić i podgrzać – nie stracą nic ze swojego smaku, a ty będziesz dużo spokojniejsza.

  1. tygodnie do świąt – pieczenie piernika i zakwas na barszcz

Gdy świąteczna gorączka wkracza w swą fazę zasadniczą, ty ze spokojem rób swoje według planu. 2 tygodnie przed świętami nadchodzi dobry moment na upieczenie piernika, który spokojnie dojrzewa już od kilkunastu dni. Jeśli upieczesz go teraz, będzie miał wystarczająco dużo czasu, by poleżakować, zmięknąć i nabrać intensywnego aromatu. Możesz też nastawić zakwas na postny wigilijny barszcz – w tym celu obierz i pokrój buraki, a następnie wymieszaj je z przyprawami i zamknij w dużym litrowym słoju.

  1. do świąt – śledzie

Jednego z najbardziej charakterystycznych świątecznych smaków – marynowanych śledzi – nie uda się uzyskać w pośpiechu. By były naprawdę wyraziste i intensywne, niezależnie od wybranych przypraw i dodatków powinny marynować się około tygodnia. Wymieszaj je więc ze składnikami marynaty, zamknij w dużym słoiku i trzymaj w lodówce – by się nie zepsuły.

  1. dni do świąt – kapusta z grzybami i ryba w galarecie

Święta za pasem! To dobry czas, by przyrządzić kolejne potrawy wigilijne. Najpierw na warsztat weź postną kapustę z grzybami – nie zostawiaj jej na ostatni moment, bo potrzebuje paru dni, by dobrze się „przegryźć”. Następnie możesz przygotować karpia w galarecie – zalewa powinna zsiąść się w kilka godzin. To danie bez problemu wytrzyma do wigilii, jeśli znajdziesz na nie nieco miejsca w lodówce.

Jeśli wdrożysz w życie taki przedświąteczny plan działania, całe przygotowania pójdą znacznie sprawniej i przed samą wigilią zostanie ci do zrobienia tylko kilka potraw. Łatwiej więc w ten sposób utrzymać kontrolę nad świątecznym chaosem.

Życzymy ci spokojnych i smacznych świąt!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ