Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest zadaniem prostym. Pod uwagę trzeba brać kilka aspektów. Do najważniejszych należy zaliczyć oczywiście swoje zainteresowania, predyspozycje oraz perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Logistyka studia warszawa jawią się jako kierunek mogący sprostać oczekiwaniom i jednocześnie zagwarantować godne wynagrodzenie w życiu zawodowym. Z dostaniem się na taki kierunek nie jest zadaniem trudnym, ponieważ z powodzeniem funkcjonuje on na wielu uczelniach w Polsce. Politechniki widząc potencjał w tej nauce czekają na nowych studentów. Na studiach tego rodzaju przyszli specjaliści z dziedziny logistyki zostaną wprowadzeni do środowiska transportu międzynarodowego oraz logistyki. Na zajęciach prowadzonych przez profesorów oraz praktyków poznają zasady obowiązujące w procesie planowania i realizowania przepływu wyrobów. Zapoznani zostaną też z procedurą przepływu ładunków na dłuższych i krótszych dystansach. Logistyka nie jest tak prostą nauką, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. To dziedzina niezwykle rozległa, ponieważ bierze ona pod uwagę na przykład takie zagadnienia jak prognozowanie popytu oraz kontrolę stanów magazynowych. Do tego zadania nie wystarczy jedynie umiejętność logistycznego myślenia, ale również zdolności organizacyjne. Wszystkie te czynniki należy umiejętnie połączyć, aby przyniosły pożądane rezultaty, czyli zyski dla przedsiębiorcy zatrudniającego specjalistę z dziedziny transportu. Wiedza oraz kompetencje najlepszych logistyków doceniane są nie tylko w Polsce, ale na arenie międzynarodowej. To branża nie znająca granic, dlatego zatrudnienie można znaleźć nie tylko w polskich przedsiębiorstwach. Na studiach logistycznych przyszli specjaliści nabywają niezbędnych umiejętności do kontrolowania przemieszczania się ludzi oraz ładunków przy pomocy najróżniejszych środków transportu.
Studia logistyczne trwają siedem semestrów, po których student ma szansę otrzymać tytuł inżyniera. W czasie kolejnych etapów nauki studenci poznają najważniejsze zagadnienia związane z takimi przedmiotami jak na przykład informatyka w logistyce czy też poznają tajemnice i charakterystykę zamówień publicznych. Bardzo ważne jest również zapoznanie przyszłego specjalisty z najważniejszymi strategiami logistycznymi, które poprawiają jakość świadczonych usług logistycznych. Kwestie zaopatrzenia też nie są pomijane i niedoceniane.
Studia logistyczne to doskonała baza wiedzy dla przyszłych spedytorów w transporcie lądowym, morskim oraz powietrznym. To jedna z tych profesji, która powiązana jest bezpośrednio z transportem oraz logistyką. Dobry spedytor międzynarodowy powinien posiadać kilka cech, które pozwolą mu dobrze wykonywać swoje obowiązki w sposób profesjonalny. W fachu tym na pewno liczy się umiejętność komunikacji. Każdego dnia spedytor ma za zadanie pozostawania w kontakcie z kierowcami, monitorowanie ich jazdy oraz czasu dostawy. Uprzednio musi także zorganizować cały przewóz, rozpoczynając od znalezienia odpowiedniego ładunku do przetransportowania. Jest to praca stresogenna, dlatego umiejętności zachowania zimnej krwi i wychodzenia z konfliktów są jak najbardziej mile widziane. Z pewnością okażą się one przydatne w wielu sytuacjach. Studia logistyczne podążają z duchem czasu, dlatego zapewniają swoim studentom możliwość rozwijania swoich zdolności językowych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ transport jest obecnie branżą międzynarodową, dlatego konieczne jest codzienne komunikowanie się z przedstawicielami zagranicznych przedsiębiorstw w celu omówienia zasad współpracy. Dobra znajomość języka angielskiego jest w tym przypadku warunkiem koniecznym do profesjonalnego wypełniania swoich obowiązków. Dodatkowe języki znacznie zwiększają poziom profesjonalizmu, dlatego coraz więcej uczelni stara się wprowadzić je do programu swoich studiów. Dużą popularnością cieszy się na przykład język niemiecki oraz francuski. Tamtejsze rynki transportowe uznawane są za największe i najbardziej dochodowe na kontynencie europejskim. Stąd warto jest osiągnąć przynajmniej komunikatywny poziom.
Bardzo ważną rolę w procesach logistycznych odgrywa prawidłowe zarządzanie łańcuchem dostaw. Łańcuch ten składa się przeważnie z kilku odrębnych podmiotów, które są ze sobą połączone przez przepływ materiałów, informacji czy też finansów. Do tych organizacji zaliczyć można najróżniejsze podmioty. Mogą to być przykładowo zakłady produkcyjne zajmujące się wytwarzaniem półproduktów lub komponentów. Do łańcucha dostaw należy zaliczyć też podmioty świadczące usługi logistyczne. Łańcuchy dostaw stosowane są przede wszystkim przez podmioty gospodarcze posiadające wiele lokalizacji, które nierzadko znajdują się w różnych krajach oraz na różnych kontynentach. Ogromne odległości, różnice czasowe oraz przepisy celne sprawiają, że organizacja transportu w takim przypadku jest zadaniem skomplikowanym, biorącym pod uwagę wiele aspektów. Profesjonalne koordynowanie łańcuchów dostaw wpływa na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez oferowanie klientom skróconego do maksimum czasu dostawy. Głównymi zadaniami specjalistów zajmujących się na co dzień łańcuchem dostaw jest pokonanie pojawiających się barier organizacyjnych oraz przygotowanie strategii pozwalającej na przyśpieszenie i zoptymalizowanie łańcucha dostaw.
Studia wyższe na kierunku logistycznym przygotowują przede wszystkim pod kątem teoretycznym. Wiadomo jednak, że praktyczne realia często okazują się zgoła inne od tego, czego można dowiedzieć się na wykładach. Uczelnie wyższe chcące przekazywać pożyteczną wiedzę zdają sobie z tego sprawę, dlatego nawiązują współpracę z wieloma przedsiębiorstwami z branży. Dzięki temu studenci mają możliwość praktykowania pod okiem doświadczonych specjalistów. Najlepsi mają nawet szansę staży, które z czasem przekształcają się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Studenci chętnie korzystają z takiej formy zdobywania nowej wiedzy. To dla nich szansa na podwyższanie swoich umiejętności przydatnych w przyszłości.

www.eduranking.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ