Dla większości z nas najważniejsze są prawdziwe, realne i namacalne pieniądze, które można wziąć poręki i wydać czy to na najpotrzebniejsze rzeczy, na rachunki czy wręcz przeciwnie – na dawno wyczekiwane przyjemności. Coraz częściej jednak szczególnie młodzi ludzie zaczynają mówić o nowym rodzaju pieniądza, który może w niedługim czasie zrewolucjonizować całą gospodarkę oraz wszelkie sposoby płatności.
Do Polski tak zwane Bitcoiny, czyli wirtualne pieniądze, dotarły już w 2013 roku. Powstały z rąk Satoshi Nakamoto – wciąż bardzo tajemniczej postaci, która w 2008 roku wymyśliła ów sposób płacenia. Produkcja wirtualnych pieniędzy nie jest w zasadzie w żaden sposób kontrolowana przez rządowe urzędy czy instytucje, ponieważ powstają jedynie na specjalnych platformach zlokalizowanych w Internecie, działających na zasadzie giełdy. Są więc związane ze specjalnym algorytmem, który je kontroluje – zarówno same Bitcoiny, jak i szybkość ich emitowania.
Wirtualne pieniądze podlegają działaniu giełdy, a więc związane będą z różnymi kursami, z wymianami czy z nakładami – podażą oraz popytem. Z biegiem czasu nowa waluta stała się zdecydowanie popularniejsza, niż początkowo przypuszczano. Ogromną zaletą tego nowego rozwiązania jest przede wszystkim jego anonimowość – wszystkie transakcje są wykonywane nie tylko błyskawicznie, ale również bez ujawniania danych posiadacza waluty. Zapłacimy Bitcoinami obecnie w części hoteli, ale również w organizacjach turystycznych czy w uczelniach i knajpach. Również w Polsce w planach było powstanie kilku lokali, w których będzie można zapłacić wirtualnymi pieniędzmi.
Szybko rosła nie tylko popularność wirtualnych pieniędzy, ale też sama wartość pieniędzy, które są tak naprawdę nienamacalne. Świadczy o tym najlepiej fakt, że na samym początku wartość tej waluty nie przekraczała kilku złotych, dzisiaj są to kwoty liczone w tysiącach. To jednak oznacza również popularność nowej metody płacenia w świecie przestępczym, z czym w niedługim czasie musieli zmierzyć się organy związane z przestrzeganiem prawa.
[Głosów:0 Średnia:0/5]