Notariusze są osobami zaufania publicznego. Ich zawód kojarzy się z prestiżem, kompetencją oraz dobrymi zarobkami. Przeciętnemu Polakowi praca notariuszy jawi się jako urzędowanie w dużym, urządzonym ze smakiem biurze w dobrej lokalizacji. Pracą z mnóstwem dokumentów, dobrą znajomością prawa, obracaniem się w wyższych sferach, znajomościami z prominentami i zawodem elitarnym. A jak jest w rzeczywistości?

Kim są notariusze?

Zgodnie z definicją notariusz to prawnik, absolwent studiów prawniczych, który po uzyskaniu tytułu magistra odbędzie dwuletnią praktykę w biurze notarialnym i zda odpowiedni egzamin. Do zadań notariuszy należy:

– sporządzanie aktów notarialnych,
– przygotowywanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
– pisanie poświadczeń,
– spisywanie protokołów,
– sporządzanie protestów weksli i czeków,
– przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów oraz danych zapisanych na nośnikach cyfrowych zabezpieczonych przez zapisem,
– sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
– sporządzanie projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów.U notariusza można napisać i zdeponować testament i oświadczenia woli. Najczęściej jednak z pracą notariusza zetknąć się można w przypadku kupna-sprzedaży mieszkania lub innej nieruchomości, odrzucenia spadku, czy przekazania majątku.

Zarobki notariusza

Zwykło się uważać, że osoba sporządzająca poufne dokumenty, u której jednorazowo klient zostawia nawet kilkaset złotych powinna mieć bardzo wysokie zarobki. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Zgodnie z danymi dostępnymi na stronach internetowych, średnie wynagrodzenie notariuszy to około 8 000 zł brutto. Oczywiście zdarzają się notariusze zarabiający znacznie więcej, jak i ci, których miesięczna pensja znajduje się na granicy średniej krajowej. Skąd bierze się taka rozpiętość zarobków? Dużo zależy od miejsca pracy urzędnika, inaczej zarabiać będą notariusze pracujący dla dużych firm i spółek, a inaczej właściciele niewielkich biur notarialnych w małych miastach. I chociaż za podobne czynności otrzymują taką samą kwotę, tzw taksę notarialną, to ze względu na ilości jakość prowadzonych spraw i postępowań zarobki są bardzo zróżnicowane. Jak widać praca notariusza nie jest wcale tak dobrze opłacana, jak wydaje się przeciętnemu człowiekowi.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ