Zasiłek macierzyński to świadczenie przyznawane za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego. Przysługuje on osobom, które, w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego urodziły dziecko, osobom, które przyjęły na wychowanie dziecko poniżej 7 roku życia.
Zasiłek macierzyński może być wypłacany rodzicom, którzy są zarejestrowani, jako osoby bezrobotne, pracującym na umowę o dzieło, umowę o pracę, rolnikom, studentom oraz osobom, których dochód jest niewielki.
Do pobierania świadczenia uprawnione jest tylko jedno z rodziców narodzonego dziecka. Nie możliwym jest uzyskanie zasiłku przez dwojga opiekunów jednocześnie.
Ile trwa urlop macierzyński?
Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni. 6 tygodni tego urlopu można wykorzystać jeszcze przed porodem. Okres 20 tygodni można podzielić na dwa etapy. Wszystkie dni urlopu może wykorzystać matka lub po 14 tygodniach przekazać urlop ojcu dziecka. Aby jednak ojciec mógł skorzystać z urlopu i opieki nad dzieckiem musi pracować na pełnym etacie, prowadzić własną działalność gospodarczą lub być zatrudniony na umowie zlecenie.
Rodzice mogą także wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński, który trwa kolejne 6 tygodni. Może z niego skorzystać jedno z rodziców malucha.
Sytuacja jest trochę inna w przypadku ciąży wielodzietnej. Rodzice bliźniaków mogą wykorzystać 31 tygodni urlopu podstawowego, trojaczków – 33 tygodnie, czworaczków – 35 tygodni, pięcioraczków i więcej – 37 tygodni.
Ile wynosi zasiłek macierzyński?
Wysokość wypłacanego świadczenia zależy od sytuacji zawodowej, w której znajduje się matka.
Osoby bezrobotne, studenci, rolnicy, osoby na umowie o dzieło mogą spodziewać się zasiłku w wysokości 1 tys. zł.
Osobom zatrudnionym na pełnym etacie przysługuje 100 % wynagrodzenia zawartego na umowie, jednak tylko w przypadku podstawowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy urlop rodzicielski przez 6 tygodni także zalicza się do 100% wypłaty, jednak kolejne tygodnie będą rozliczane jako 60% wynagrodzenia.

www.przygotowany.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzinne zasiłki
Następny artykułSpełnienie marzeń o domu

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ