Masz już dość pracowania dla kogoś na etacie?/Dość pracowania w pocie czoła na czyjeś marzenia, chcesz zacząć w końcu spełniać własne? Załóż własną działalność gospodarczą! W tym wpisie podpowiem Ci, jak w prosty sposób możesz to zrobić.
Jak założyć własną działalność? Powinieneś zacząć od pomysłu, czym miałaby zajmować się Twoja działalność. Pomysłów jest sporo. Może sklep? Spożywczy, przemysłowy, monopolowy, a może z biżuterią? Coraz popularniejsze są i ciągle będą sklepy internetowe, ponieważ sprzedaż w internecie z roku na rok rośnie. A może wolisz otworzyć swoją własną małą gastronomię? Kawiarnię, restaurację, bar? A może jesteś w czymś tak dobry, że chcesz świadczyć usługi, otworzyć na przykład zakład fryzjerski, kosmetyczny albo punkt naprawy sprzętu rtv. Możliwości jest naprawdę wiele i tutaj ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Ale zakładam, że pomysł na działalność gospodarczą już masz.
Następnie należy go zweryfikować. Zastanów się, czy podobnych miejsc brakuje w Twojej okolicy? A może chcesz zrobić coś innego, co Cię wyróżni? Opracuj swoją strategię, biznesplan, zastanów się nad tym, skąd weźmiesz pierwszych klientów, jak dowiedzą się o Twoim istnieniu (reklama), jakich kosztów musisz się spodziewać na początku całego przedsięwzięcia. Czy aby na pewno masz wystarczającą ilość pieniędzy? A jak nie, to czy masz od kogo pożyczyć? Bank, rodzina, znajomi? Licz się również z tym, że nowo założona działalność może przez kilka lub kilkanaście pierwszych miesięcy nie przynosić żadnych zysków, a trzeba przecież za coś żyć.
Po dokładnej analizie wszystkich za i przeciw pora na dokonanie niezbędnych formalności. Jak założyć własną działalność? Zrobisz to, nie wychodząc z domu. Należy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i prawidłowo wypełnić wniosek o założenie działalności gospodarczej. We wniosku należy podać, jakiego rodzaju będzie to działalność (forma prawna) oraz jaki rodzaj działalności będziemy wykonywać. Wszystkie dostępne rodzaje wykonywanych działalności są zebrane w formie numerów, a zadaniem przyszłego przedsiębiorcy jest wybranie właściwych odpowiednich dla jego działalności. Po uzupełnieniu całego wniosku niezbędne jest podpisanie go podpisem certyfikowanym albo profilem zaufanym. Profil zaufany można założyć przez stronę większości banków, jeśli posiada się w nich zweryfikowane konto osobiste.
We wniosku o założenie działalności gospodarczej należy podać również wymyśloną przez Ciebie nazwę firmy. Najlepiej, by była ona krótka i chwytliwa. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą w wielu przypadkach będziesz się również posługiwał swoim własnym imieniem i nazwiskiem zamiast nazwą firmy. Wniosek o założenie działalności gospodarczej jest jednocześnie rejestracją firmy do ZUS.
We wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy podać również datę rozpoczęcia Twojej działalności gospodarczej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaje nadany numer NIP i REGON, a Twoja firma może otwierać swoje podwoje dla klientów.